Leasing czy kredyt?

Blue Flower
Blue Flower
Blue Flower
Blue Flower
Blue Flower

Kredyt jak i leasing są to dwie najbardziej popularne formy na finansowanie pojazdów. Mogą z nich skorzystać zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Leasing

Leasing jest to forma finansowania inwestycji, umożliwiająca inwestorowi dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności zakupu tych dóbr. W praktyce więc leasing jest formą dzierżawy, która oparta jest na tymczasowym udostępnianiu konkretnego towaru innej firmie lub osobie. W jego przypadku nie dochodzi do przeniesienia własności, w związku z czym pełnoprawnym właścicielem przedmiotu pozostaje cały czas leasingodawca. Czas trwania leasingu może trwać od 24 miesięcy do nawet 7 lat, jednak u większości leasingodawców najdłuższy dostępny okres finansowania to 5 lat. Jeśli podjęto decyzję o wykupie leasingowanego samochodu oraz jest chęć by dalej korzystać z niego w ramach swojej działalności gospodarczej, trzeba go ponownie zarejestrować. Leasingodawca po wykupie przenosi własność na leasingobiorcę i przesyła mu stosowne dokumenty, które będą potrzebne do dokonania dalszych formalności.

Kredyt

Kredyt na samochód jest kredytem celowym, co oznacza, że uzyskaną kwotę pieniędzy możesz wydać jedynie na konkretny cel - w przypadku wypadku na pojazd. Kredyt samochodowy jest spłacany kredytodawcy w ratach, zwanych ratami kredytowymi. Miesięczna rata zależy od kwoty kredytu, okresu kredytowania oraz kwoty odsetek. Pod względem finansowym bardziej opłaca się tani kredyt samochodowy, klient ponosi bowiem przy nim niższe koszty niż przy kredycie gotówkowym. Wynika to z tego, że banki, udzielając kredytu samochodowego, mają szereg różnych zabezpieczeń na wypadek braku spłaty. Potrzebne będą dokumenty identyfikujące kredytobiorcę oraz dokumenty samochodu. Jest to ubezpieczenie samochodu, na który chcemy wziąć kredyt (OC i AC). Banki wymagają także przeważnie cesji praw z polisy ubezpieczenia w celu dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Potrzebne też będzie zaświadczenie o zarobkach.

Podsumowanie

Jak widać, obie formy posiadają solidny zestaw zarówno zalet jak i także wad. Nie można powiedzieć, że jedna z wymienionych wyżej pozycji ma zdecydowaną przewagę nad drugą. To co odróżnia kredyt od leasingu jest z pewnością okres finansowania wynoszący najczęściej do 10 lat przez co raty mogą być niższe niż przy leasingu. Jeśli natomiast zależy Państwu na tym, by co kilka lat mieć nowy samochód, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie leasing auta.


© 2024 Profit

Projekt i realizacja

© 2024 Profit

Projekt i realizacja

© 2024 Profit

Projekt i realizacja

© 2024 Profit

Projekt i realizacja